2017-06-09 14:53:00

Provedene radionice Obrazovanja za osobni razvoj Erasmus + projekta

Učenici sedmih razreda s velikim su entuzijazmom sudjelovali u trećem modulu Education for development, tj. Obrazovanje za osobni razvoj, Erasmus + projekta THE NEW EDUCATIONS IN PROMOTING TRANSVERSAL SKILLS.

Aktivnosti trećeg modula osmislili su poljski partneri  - profesori Liceuma Ogólnokształcące im. Jana Matejke, a odvijale su se tijekom svibnja i početkom lipnja pod budnim okom glavne koordinatorice projekta profesorice matematike Anite Šimac, profesorice geografije Renate Cvetkoski te profesorice i stručne suradnice knjižničarke Ivane Perić. Svaka radionica odlikovala se bogatsvom učeničkih aktivnosti i sadržaja s temama bliskima djeci koje su premalo zastupljene u našem odgojno-obrazovnom sustavu. 

Tijekom četiriju tjedana provedeno je pet radionica koje su trajale od 60 do 90 minuta, a provodile su se četvrkom u popodnevnoj smjeni ili u korelaciji s nastavnim predmetima kada su teme to dozvoljavale (Engleski jezik, Hrvatski jezik, Sat razrednika).

Tema prve radionice pod nazivom Mapa tvojih snova (A map to your dreams) tehnika je vizualizacije u postizanju osobnog i profesionalnog uspjeha. Glavni je cilj radionice bio imenovanje vlastitih snova te njihovo pretvaranje u planove koje treba ostvariti, tj. dovesti u vlastitu realnost. Učenici su bili vrlo zainteresirani te su osnažili svoju želju za ostvarenjem svojih snova u bliskoj ili daljnjoj budućnosti. Radionicu je vodila prof. R. Cvetkoski. 

Uslijedila je radionica pod nazivom  Prihvaćanje samoga sebe, SWOT analiza (Make friends with yourself, SWOT). SWOT analiza najjednostavnija je ekonomska metoda lako primjenjiva u svakodnevnom životu za analizu samih sebe i okruženja u kojem se razvijamo. Ova metoda potiče razvoj jasnije slike o sebi i svojim mogućnostima čime jača samopouzdanje osobe te pruža i učvršćuje motivaciju za daljnje životne izazove. Radionicu je vodila prof. I. Perić. 

Treća radionica  pod nazivom Kako se suočiti sa javnim govorenjem (How to cope with public speaking) obradila je temu shvaćanja i prihvaćanja svojih prednosti, mogućnosti te rad na slabostima pri predstavljanju samoga sebe drugima što svakodnevno činimo u najobičnijim situacijama. Osvijestivši mogućnost upravljanja time kako će nas drugi doživjeti i doživljavati, učenici su se okušali u osmišljavanju javnih govora i govorenjem pred publikom pri čemu se poticala kreativnost i mašta u izlaganju. Radionicu je provela prof. I. Perić. 

Četvrta radionica pod nazivom  Upravljanje vremenom (Time management) vrlo je korisna za učenike kako u sadašnjosti, tako i u budućnosti. Cilj je bio da učenici shvate kako je svaka minuta njihova vremena dragocjena i da rasipanjem vremena na nepotrebne stvari rasipamo nepovratno svoju životnu energiju. Tijekom radionice okušali su se u primjeni različitih metoda upravljanja vremenom (npr. Eisenhowerova metoda)  i osvijestili važnost postavljanja prioriteta, samodiscipline i upornosti u njihovu ostvarivanju. Radionicu je provela prof. A. Šimac. 

Posljednja radionica pod nazivom Why do I need to work? održana je tijekom nastave u suradnji s profesoricom engleskoga jezika te je objedinila sve prethodne radionice. Učenici su shvatili da uzimajući u obzir svoje sposobnosti, snove, želje, vještine, te suočavanjem s vlastitim prednostima, korekcijom nekih nedostataka, možemo u životu raditi upravo ono o čemu sanjamo i ostvariti svoju egzistenciju na najbolji mogući način u izobilju svega što nas čini sretnima.

 

 

 


Osnovna škola Petra Preradovića Zadar