Dani kruha 2012.
Autor: Ivana Perić, 19. 10. 2012.

Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama i u učeničkim domovima diljem Hrvatske. Glavni cilj je upoznati djecu i učenike s nastajanjem kruha (od zrna do kruha).

U školskim prostorima postavljaju se izložbe plodova zemlje užeg zavičaja, kruha i krušnih proizvoda, različitog sjemenja, te starih alata koji su se koristili ili se još koriste u obradi zemlje i pripremi kruha. Postavljaju se izložbe učeničkih radova , rezultati učeničkih istraživanja te  mnogobrojne druge aktivnosti.

Pročitajte što su naši novinari doznali o obilježavanju Dana kruha u našoj školi.

DANI KRUHA

OŠ  PETRA PRERADOVIĆA ZADAR

U četvrtak i petak, 18. i 19. listopada 2012. godine , u Osnovnoj školi Petra Preradovića obilježili su se DANI KRUHA.

Razgovarali smo s učenicima 3.c razreda učiteljice Zdravke Gunjević o kruhu, njegovim simbolima, samom procesu pravljenja i slavlju toga dana. Trećaši su nam dali zanimljive i šaljive odgovore.

Kruh im predstavlja snagu, blago, tijelo Kristovo, sreću i život. Smatraju ga Božjim darom. Otkrili su nam tajne dobrog kruha:brašno, voda, sol, kvasac, ulje… I naravno, puno ljubavi i truda njihovih malih ruku. U svojim domovima oni slave dane kruha razgovarajući o Božjem dar, jedu ga u većim količinama, t ezahvaljuju Bogu prije jela. Otkrili su kako najviše vole panj, kukuruzni, francuz, bakin… Kruh najviše vole jesti s Nutellom, marmeladom, ABC sirom… Kod kruha najviše vole njegovu hrskavu koru i meku sredinu. Veselo su se hvalili znanjem procesa pravljenja kruha. Pričali su nam o žetvi, o mljevenju pšenice i o samom pečenju u pećnici. Rekli su nam kako poštuju staru tradiciju stavljanja križića na kruh. Stari kruh ne bacaju. Stavljaju ga u tostere, pećnice, ostavljaju na prozoru za ptičice, mrve i prave krušne mrvice. Stari kruh stavljaju u posebnu vrećicu, te ostavljaju kraj kontejnera za siromašne i gladne ljude.

Lijepo smo se proveli razgovarajući i družeći se s malim i veselim trećašima, te se nadamo da će te se i Vi lijepo provesti slaveći DANE KRUHA!!!

Marta Skejo i Mia Bujan, 7.c

Dani kruha 2012.

U srijedu, 17.10.2012. g., povodom obilježavanja Dana kruha koji se u našoj školi održavaju u četvrtak i petak, 18. i 19. 10.,  posjetila sam 3.b razred učiteljice Ajke Ružić. Lijepo sam se provela, a trećašići su mi na svoj jedinstven način objasnili važnost kruha.

Njihova učiteljica posvetila je određene  nastavne jedinice kruhu  (obrađena pjesma i likovni radovi s  temom kruha) pa bogati i maštoviti  crteži već krase učioničke panoe.

U razgovoru s učenicima doznala sam  da za njih kruh znači bogatstvo, da je najvažnija hrana, tj. život. Također su mi dali zajednički recept za kruh:

„Da napravimo kruh potrebni su nam kvasac, voda, sol, brašno. Za početak,  stavimo kvasac da se podigne, zatim pomiješamo sve sastojke, oblikujemo kruh u oblik kakav želimo, ostavimo ga još malo da se podigne  i na kraju stavimo peći 1 sat.“

Predložili su da kruh oblikujem u srce, krug sa školjkicama, cvijet, oblak ne bi li bio što osobitiji. Objasnili su mi što su zapravo Dani kruha:

„To su dani kad se prisjetimo da smo sretni što imamo kruh, jer ga mnogi nemaju,  i da se sjetimo gladnih u Africi. Kruh ne smijemo bacati.  Ako ga već moramo baciti, prije toga ga poljubimo i ostavimo u vrećici pored kontejnera.“

Učenici  3.b razreda  Dane kruha obilježavaju i u svojim obiteljima, i to tako da pripreme puno kruha i kolača, a onda svi sjednu za stol, pomole se, zahvale Bogu za plodove zemlje i pripremljeno pojedu.

Lena Kasap, 7.c

Priloženi dokumenti:
DANI_KRUHA,_Skejo,_Bujan.docx (13.90 KB)
Dani_kruha,_L.Kasap.docx (14.38 KB)
011.JPG (1.28 MB)
032.JPG (1.31 MB)
024.JPG (1.18 MB)
001.JPG (1.47 MB)
005.JPG (1.22 MB)
030.JPG (1.39 MB)
017.JPG (1.10 MB)

Književno-scenski doživljaj djetinjstva - druženje s g. Jurom Zekanovićem

POVODOM  MJESECA ŠKOLSKIH  KNJIŽNICA (LISTOPAD  2012.)  UPRILIČEN   KNJIŽEVNI SUSRET  U OŠ PETRA  PRERADOVIĆA

U četvrtak,  11. listopada  2012., učenici šestih,sedmih i osmih razreda naše  škole nazočili su književno-scenskome susretu  povodom predstavljanja knjige g. Jure Zekanovića  „Jurčekove dogodovštine“ objavljenje 2010. godine.  Predstavljanju su doprinijeli  Jasna Ančić i Mirko Šatalić, vrsni  glumci zadarskoga HNK .

Poseban ugođaj stvorila je glumica Jasna Ančić čitajući priču „ Nestanak Dine“.  Uživala sam slušajući je,  a u mojim mislima događala se napeta potraga za izgubljenim dječakom Dinom. Pisac je potvrdio sve moje tvrdnje. Bio je jako nemirno dijete, kao  i mnoga  djeca  danas,  i to mi se  svidjelo. U pregrstu  zanimljivih autobiografskih priča upoznali smo divnu Doratu  i  požrtvovnog, nemirnog, oštroumnog  Jurčeka i njegove prijatelje koji su  mu nerijetko bili poticaj  za  priče.

Gospodin Zekanović  potrudio se iscrpno odgovoriti na sva naša pitanja navodeći nas na ulomke priča koje je nadahnuto interpretirao Mirko Šatalić.

Druženje je trajalo dva školska sata, ali voljeli bismo da je potrajalo i duže jer su neka pitanja ostala bez odgovora.

Djetinjstvo se opet pokazalo kao čvrst most među  generacijama.

Anđela Majica,  7.A