Što je eTwinning?

eTwinning je jedna od aktivnosti programa Erasmus+ namijenjena međunarodnoj suradnji i usavršavanju odgojno-obrazovnih djelatnika od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Ona služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.Od 2022. godine eTwinningova zajednica djeluje unutar Europske platforme za školsko obrazovanje (eng. European School Education Platform, u daljnjem tekstu: Platforma).

Europska platforma za školsko obrazovanje, koja je pokrenuta 2022., okupljalište je cjelokupnog školskog osoblja (od ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja do osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, uključujući početno strukovno obrazovanje i osposobljavanje), istraživača, donositelja politika i ostalih dionika u području školskog obrazovanja. Riječ je o jedinstvenoj platformi koja objedinjava prijašnje platforme i usluge eTwinninga, School Education Gatewaya i Teacher Academyja. Od 2022. godine eTwinningova zajednica smještena je unutar Platforme. Taj je dio dostupan samo odgojno-obrazovnim djelatnicima koje su potvrdile nacionalne organizacije za potporu. eTwinning je od svojeg pokretanja 2005. narastao od lokalne inicijative u aktivnu školsku zajednicu koja uključuje više od 1 053 000 školskih zaposlenika koji rade u više od 233 000 škola u više od 40 država. eTwinning pruža sigurnu digitalnu platformu na kojoj učitelji mogu sudjelovati u raznim aktivnostima, od oblikovanja i provedbe europskih suradničkih projekata do umrežavanja, te od sudjelovanja u virtualnim skupinama do stručnog usavršavanja i uzajamnog učenja. S pomoću svoje platforme, koja je dostupna na više od 30 jezika, eTwinning učiteljima pruža niz resursa i prilika za učenje. Ti su resursi usmjereni na teme poput koristi sudjelovanja u eTwinningu, vještina 21. stoljeća, upotrebe IKT-a u obrazovanju i projektnih kompleta za inspiraciju i vodstvo. Platforma i eTwinningova zajednica financiraju se iz europskog programa Erasmus+ za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport.

Riječ je o inicijativama Glavne uprave za obrazovanje, mlade, sport i kulturu Europske komisije. Platformom upravljaju European Schoolnet (koji pruža koordinaciju, sadržaj i usluge) i Tremend Software Consulting SRL (koji pruža tehničku infrastrukturu) na temelju ugovora o uslugama s Europskom izvršnom agencijom za obrazovanje i kulturu (EACEA). eTwinningova zajednica postoji i zahvaljujući potpori nacionalnih organizacija za potporu koje se financiraju iz programa Erasmus+ na temelju sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava sklopljenih s Europskom izvršnom agencijom za obrazovanje i kulturu te podupirućih partnera.

https://www.etwinning.hr/

https://www.etwinning.hr/hr/sadrzaj/sto-je-etwinning/sto-je-etwinning/

Nova mreža eTwinning ambasadora

Predstavljena je nova mreža ambasadora eTwinninga, vrijednih suradnika Agencije na terenu koji će pružati podršku potencijalnim i postojećim korisnicima eTwinninga. Čestitke svima, posebno našoj profesorici matematike Aniti Šimac novoimenovanim ambasadorom u kategoriji odgojno-obrazovnih radnika: odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika.

 

Ambasadori eTwinninga su odgojno-obrazovni radnici s dugogodišnjim iskustvom rada u sustavu odgoja i obrazovanja i provedbi aktivnosti eTwinning te učenici i studenti koji su tijekom odgojno-obrazovnog procesa aktivno koristili mogućnosti eTwinninga. Svojim djelovanjem pridonose povećanju kvalitete i broja projekata eTwinninga u Republici Hrvatskoj, povećanju broja korisnika platforme eTwinning te prepoznatljivosti eTwinninga u medijima i na društvenim mrežama. Ambasadori eTwinninga provode informativna i promotivna događanja te stručna usavršavanja postojećih i potencijalnih korisnika eTwinninga, u skladu s prioritetima eTwinninga za razdoblje 2022. – 2027. godine.

 

https://youtu.be/C-F1TSFN5GI

 

“Engage, inspire, empower: Citizenship education through eTwinning” , radionice u Helsinkiju

Tijekom trodnevnih radionica u Helsinkiju, od 20. do 22. ožujka, pod nazivom “Engage, inspire, empower: Citizenship education through eTwinning” (Angažirati, nadahnuti, osnažiti: građanski odgoj putem eTwinninga), naša profesorica matematike, eTwinning ambassador Anita Šimac, je imala priliku sudjelovati u inspirativnim edukacijskim aktivnostima. Ovaj međunarodni skup je bio posvećen jačanju uloge građanskog odgoja u obrazovnim sustavima te osposobljavanju učitelja za poticanje socijalne održivosti i aktivnog sudjelovanja učenika.

Radionice su bile usredotočene na:

– Jačanje svijesti o demokratskim načelima i važnosti građanskog odgoja. 

– Osnaživanje nastavnika kroz inovativne alate i tehnike integracije građanskih tema u nastavni plan. 

– Stvaranje inkluzivnih učionica koje poštuju različitost i promiču jednakost. 

– Razmjenu iskustava i zajednički rad na projektima koji doprinose održivom društvenom razvoju. 

Među istaknutim predavačima bila je Darija Arlavi iz Europske komisije, čije je predavanje o ulozi građanskog odgoja u jačanju demokratskog sudjelovanja zbilja inspiriralo sve sudionike. Govor Nine Penttinen iz Finske Nacionalne Agencije, o razvoju kritičkog razmišljanja i etičke odgovornosti kod učenika potaknuo je sudionike da preispitaju pristupe u svojoj nastavi.

Tijekom drugog dana radionice “Ekologizacija eTwinninga”, koju je vodila Julia Gracia iz Španjolske Nacionalne agencije, pružila je praktične resurse za integraciju ekološkog građanstva u nastavu.

Naša je profesorica odlučila pokrenuti i dva nova projekta_

– “C.A.R.E. (Civic Action for Resilient Engagement)”, projekt usmjeren na poticanje građanskog angažmana kroz aktivnosti podrške lokalnoj zajednici. 

– “Re-green my school”, projekt koji promiče ekološku svijest među učenicima kroz konkretne aktivnosti, poput smanjenja uporabe plastike. 

Ovi međunarodni projekti s partnerima iz Latvije, Norveške, Švedske, Danske, Rumunjske, Italije i Španjolske  primjeri su  kako zajednički rad učitelja i učenika može doprinijeti rješavanju globalnih problema na lokalnoj razini.

 

Radionice u Helsinkiju bile su izvanredan primjer kako međunarodna suradnja i razmjena iskustava mogu osnažiti učitelje i pomoći u stvaranju aktivnih, odgovornih i društveno svjesnih građana. 

Skip to content