Datum objave: 28. listopada 2024.
Kategorija: Naslovnica

Widespread school projektne radionice

U sklopu provedbe projekta „Widespread School: Innovating Teaching Approaches Outside the Classroom", skraćenog naziva Widespread School, u organizaciji vodećeg partnera od 21. do 25. listopada održane su radionice u sklopu stručnog usavršavanja u Reggio Emiliji.

Široko rasprostranjena škola: inovativni pristupi podučavanju izvan učionice" europski je projekt financiran od strane programa Erasmus+. Vodi ga općina Reggio Emilia u Italiji , uključuje sedam partnera iz Italije, Španjolske, Hrvatske i Finske, s različitim vještinama u školskom i obrazovnom sektoru: Općina Reggio Emilia, Zaklada za djecu Reggio, Sveučilište Modena i Reggio Emilia, Grad Zadar, Saunalahti škola Espoo, Carme Auguet School of Girona i Sveučilište u Gironi.

 

Jedan od ciljeva projekta je podržati učitelje i obrazovne djelatnike diljem Europe u definiranju međupredmetnih školskih programa temeljenih na obrazovanju izvan učionice

U proteklim mjesecima projektni partneri razvili su priručnik koji uključuje smjernice i materijale za učitelje, nastavnike i nenastavne stručnjake za podršku zajedničkom provođenju inovativnih obrazovnih strategija i metodologija temeljene na Education Outside the Classroom (EOC) pristupima.

Tijekom međunarodnih radionica održanim krajem listopada, 25 učitelja i nastavnika iz partnerskih zemalja imali su priliku proučiti priručnik tvz.Toolbox te dati povratne informacije o njegovoj upotrebljivosti u lokalnom obrazovnom kontekstu. Naša profesorica Anita Šimac bila je među sudionicama te je imala priliku upoznati četiri od devet ustanova koje su uključene u programu Scuola Diffusa koji je ujedno inspiracija 'Widepsread School' Erasmus projektu.

Prva ustanova bila je farma Villa Canali gdje djeca borave pet dana učeći od poljoprivrednih stručnjaka koji ih vode kroz različite faze uzgoja, od sadnje sjemena do berbe usjeva, pa čak i pretvaranja tih usjeva u ukusne proizvode poput pekmeza i balzamičnog octa.

Dok djeca istražuju farmu, postavljaju pitanja o biljkama i procesima uzgoja, a svoja zapažanja, otkrića, razmišljanja i emocije dokumentiraju u osobnom dnevniku.

Radionice su održane i u preuređenoj tvornici Ex Mangimificio Caffarri, te u muzeju Palazzo Magnani i samostanu San Pietro.

Naše učiteljice Renata Cvetkoski, Ivana Perić, Margarita Morić, Maja Šokota, Nediljka Nekić i Anita Šimac nastavljaju s projektnim radom u ovoj školskoj godini, provodeći radionice u lokalnoj zajednici s učenicima škole. Radujemo se novim izazovima i prilici da i mi uvedemo nove inovativne pristupe podučavanja izvan učionice.

Više o provedenim radionicama pogledajte u videu:

Pročitajte još

Božić u Petru

Dvojica učenika 6. a razreda i jako dobrih prijatelja Paško Denona i Andrija Šoša tri su mjeseca predano radili i napravili jaslice od šperploča. Željeli su uljepšati našu školu i donijeti duh Božića koji nam je u ovo...

Na putu dobrote 6

Učenici 1. b i 3. c razreda u produženom boravku čitavu školsku godinu sudjeluju u eTwinning projektu Na putu dobrote. Cilj projekta je potaknuti svijest među učenicima o njihovim sposobnostima kako bi promijenili svijet počevši od sebe i dijeleći ono...

Skip to content