Datum objave: 7. veljače 2025.
Kategorija: Knjižnica | Naslovnica | Vijesti

Posjet Međunarodnom centru za podvodnu arheologiju

Učenici 7. a i 7. c razreda te učiteljice Anita Miletić, Anita Šimac i Ivana Perić u petak, 7. veljače 2025. posjetili su Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA).  Pod stručnim vođenjem djelatnica Centra učenici i učitelji upoznali su se s njegovom poviješću i današnjom namjenom.

Centar je osnovan 2007. g. kao dio Hrvatskog restauratorskog zavoda, a 2009. g. postao je samostalna javna ustanova te dobio status UNESCO-ova centra II.  kategorije. Smješten je u kompleksu bivše crkve i samostana sv. Nikole na zadarskom Poluotoku ispod kojih su brojni arheološki slojevi  iz prapovijesnog, antičkog, srednjovjekovnog i novovjekovnog razdoblja. Prvi podatci o gradnji crkve sv. Nikole potječu iz 11. stoljeća, a od 13. stoljeća je nastanjuju benediktinske redovnice – klarise. Nakon više faza gradnje i brojnih izmjena koje je kompleks doživio, današnja crkva sv. Nikole počela se graditi 1760. godine, a desakralizirana je već 1798. godine od kada je služila kao vojarna i vojna bolnica te arhivski prostor tijekom posljednjih desetljeća 20. stoljeća.

Danas je to mjesto Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju čija je glavna zadaća zaštita, proučavanje i očuvanje podvodne kulturne baštine u Republici Hrvatskoj, razvitak međunarodne stručno-znanstvene suradnje i obrazovanja u polju podvodne arheologije i konzervacije podvodne baštine, predstavljanje i popularizacija podvodne baštine široj javnosti te promocija UNESCO-ove Konvencije o zaštiti podvodne kulturne baštine iz 2001. godine.

Pri našem obilasku učenici su posjetili Radionicu  za restauriranje i konzerviranje gdje su se upoznali s restauracijom različitih podvodnih artefakata s obzirom na mjesto gdje su pronađeni (rijeke, jezera, mora),  materijal od kojega su načinjeni i svim posebnostima postupanja s njima.

U prostoru nekadašnje crkve sv. Nikole pogledali su izložbu o podvodnoj baštini, prapovijesnim plovidbama, promjenama razine mora na Zemlji  kroz povijest te  životom uz različite vode kroz povijest. Upoznali su se s  nevjerojatnim svijetom podvodnih istraživanja  i uvjerili kako  podvodna arheologija spaja različite discipline: povijest, geografiju, biologiju mora, ekologiju i tehnologiju. Učenici su stekli  uvid u rad istraživača, ali i učili o ekosustavu mora i njegovu očuvanju.

Pri ovoj su terenskoj nastavi učenici naučili koješta o podvodnoj kulturnoj baštini, povezivali znanja iz različitih područja znanosti, razvijali ekološku svijest te interes za znanost i znanstvena istraživanja, ali i sudjelovali u simuliranim istraživanjima i promatrali kako timovi različitih stručnjaka rade na očuvanju povijesnih artefakata primjenom svojih znanja i praktičnih vještina.

Ikona stranice

Pročitajte još

Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama

U svrhu jačanja sigurnosnih mjera u školama Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.  Dana 7. siječnja 2025. godine ravnatelj OŠ Petra Preardovića g. Ante Barać donio je nova sigurnosna pravila...

Čuvari voda

Čuvari voda

U utorak, 4. veljače, našu školu posjetila je doc. dr. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru. U sklopu interaktivnog predavanja, učenici su razgovarali o tome zašto vole more i koje morske organizme prepoznaju. Kroz...

Skip to content