Datum objave: 7. veljače 2025.
Kategorija: Knjižnica | Naslovnica | Vijesti

Posjet Međunarodnom centru za podvodnu arheologiju

velj 7, 2025 | Knjižnica, Naslovnica, Vijesti

Učenici 7. a i 7. c razreda te učiteljice Anita Miletić, Anita Šimac i Ivana Perić u petak, 7. veljače 2025. posjetili su Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA).  Pod stručnim vođenjem djelatnica Centra učenici i učitelji upoznali su se s njegovom poviješću i današnjom namjenom.

Centar je osnovan 2007. g. kao dio Hrvatskog restauratorskog zavoda, a 2009. g. postao je samostalna javna ustanova te dobio status UNESCO-ova centra II.  kategorije. Smješten je u kompleksu bivše crkve i samostana sv. Nikole na zadarskom Poluotoku ispod kojih su brojni arheološki slojevi  iz prapovijesnog, antičkog, srednjovjekovnog i novovjekovnog razdoblja. Prvi podatci o gradnji crkve sv. Nikole potječu iz 11. stoljeća, a od 13. stoljeća je nastanjuju benediktinske redovnice – klarise. Nakon više faza gradnje i brojnih izmjena koje je kompleks doživio, današnja crkva sv. Nikole počela se graditi 1760. godine, a desakralizirana je već 1798. godine od kada je služila kao vojarna i vojna bolnica te arhivski prostor tijekom posljednjih desetljeća 20. stoljeća.

Danas je to mjesto Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju čija je glavna zadaća zaštita, proučavanje i očuvanje podvodne kulturne baštine u Republici Hrvatskoj, razvitak međunarodne stručno-znanstvene suradnje i obrazovanja u polju podvodne arheologije i konzervacije podvodne baštine, predstavljanje i popularizacija podvodne baštine široj javnosti te promocija UNESCO-ove Konvencije o zaštiti podvodne kulturne baštine iz 2001. godine.

Pri našem obilasku učenici su posjetili Radionicu  za restauriranje i konzerviranje gdje su se upoznali s restauracijom različitih podvodnih artefakata s obzirom na mjesto gdje su pronađeni (rijeke, jezera, mora),  materijal od kojega su načinjeni i svim posebnostima postupanja s njima.

U prostoru nekadašnje crkve sv. Nikole pogledali su izložbu o podvodnoj baštini, prapovijesnim plovidbama, promjenama razine mora na Zemlji  kroz povijest te  životom uz različite vode kroz povijest. Upoznali su se s  nevjerojatnim svijetom podvodnih istraživanja  i uvjerili kako  podvodna arheologija spaja različite discipline: povijest, geografiju, biologiju mora, ekologiju i tehnologiju. Učenici su stekli  uvid u rad istraživača, ali i učili o ekosustavu mora i njegovu očuvanju.

Pri ovoj su terenskoj nastavi učenici naučili koješta o podvodnoj kulturnoj baštini, povezivali znanja iz različitih područja znanosti, razvijali ekološku svijest te interes za znanost i znanstvena istraživanja, ali i sudjelovali u simuliranim istraživanjima i promatrali kako timovi različitih stručnjaka rade na očuvanju povijesnih artefakata primjenom svojih znanja i praktičnih vještina.

Ikona stranice

Pročitajte još

Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama

U svrhu jačanja sigurnosnih mjera u školama Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.  Dana 7. siječnja 2025. godine ravnatelj OŠ Petra Preardovića g. Ante Barać donio je nova sigurnosna pravila...

Čuvari voda

Čuvari voda

Osnovna škola Petra Preradovića ponosni je nositelj oznake kvalitete Europske plave škole, koja je dodijeljena prošle školske godine zahvaljujući predanom radu na projektima vezanima uz zaštitu voda i mora. Ove školske godine nastavili smo s našim angažmanom kroz novi...

Mjesec planeta Zemlje u 3.a razredu

Mjesec planeta Zemlje u 3.a razredu

Tijekom cijelog travnja učenici 3.a razreda, pod vodstvom učiteljice Zdravke Gunjević, obilježavali su Mjesec planeta Zemlje. Kroz likovno izražavanje, čitanje pjesama i odabranih priča, brojne aktivnosti i razgovore, učili su o važnosti odgovornog odnosa prema...

Skip to content