Drugaši u školskoj knjižnici
Autor: Ivana Perić, 9. 11. 2012.

Dana 7. studenoga 2012. učenici 2. b razreda  imali su sat lektire nešto drugačiji no inače. Proveli su ga u knjižnici gdje im je knjižničarka  čitala priču Ja imam, a  ti nemaš slovenske  spisateljice Ele  Peroci.

Nakon razgovora  o pročitanome  djelu i druženja s likovima priče: Tinkom, Vanom, Joškom i drugima, drugaši su poželjeli napisati pismo djevojčici Tinki.

Naša pisma Tonki

Draga Tinka,

žao  mi je što si u  bolnici, ali nadam se da ćeš brzo ozdraviti. Nemoj se  brinuti. I ja  sam  bio u  bolnici zbog  šarlaha i prošlo mi je.  Nemoj  biti  tužna  što ti se  djeca  rugaju jer nije biti  bogat  samo  ako imaš puno novaca ili igračaka. Možeš biti bogat a da imaš krpenu lutku ili da imaš puno igračaka. Ti si dobra i to je najveće bogatstvo. Ozdravi brzo.

Puno pozdrava od Ante.

Draga Tinka!

Ti si skromna i draga djevojčica. Nisi kao druga djeca, oni su hvalisavci. To nije lijepo. Ne  budi tužna ako nemaš  nešto što oni imaju. Ne  srami se svoje krpene lutke jer ona je  tebi nešto vrijedno. Nisi bogata, ali maš ono najvrjednije. To je tvoje  srce i dobra duša.

Molim te, ostani takva  zauvijek.

Pozdrav od Ive!

Draga Tinka!

Žao mi je što su te djeca povrijedila i rasplakala. Jako sam ponosna na tebe što im nisi uzvratila. Za mene si puno bogatija od njih zbog svoje dobrote.

Ostani uvijek takva!

Pozdravlja  te Iris.

Draga Tinka!

Pročitala  sam tvoju  priču i svidjelo  mi se kako si sve ptičice vratila djeci. No razljutilo me što su  se djeca tebi smijala i rugala da si siromašna, a ti uopće nisi sirota, već si bogata jer imaš dobro srce.

Oni su siromašni jer su bezobrazni i nemaju dobro srce. Vole se rugati i hvaliti, a ti nisi takva. Ti si skromna, nježna i , što je najvažnije, dobrog, toplog srca.

Nemoj se uvrijediti kad ti se rugaju i nije sramota reći  da imaš krpenu lutku, kolijevku za nju  i bijelu mačku.

Želim ti brz oporavak.

Pozdrav od Marte!

Draga Tinka!

Pišem ti pismo jer sam zadivljen tvojom  dobrotom. Bila si tužna i povrijeđena od svojih prijatelja. Oni su  bili grubi prema tebi, a ti si bila puna praštanja. Tako si malena, a puna mudrosti. Volio bih te upoznati i biti ti prijatelj. Svima si nam pokazala kakvi trebamo biti jedni prema drugima. Hvala ti!

Želim ti brzo ozdravljenje i brz povratak kući!

Pozdrav od Roka!

Draga Tinka!

Morao sam ti napisati ovo pismo. Pročitao sam priču i baš  me naljutila.

Ne mogu vjerovati da djeca mogu biti tako bezobrazna. Zato ti i pišem. Ne  dozvoli da ti se djeca  rugaju i budi jaka.

Želim ti da brzo ozdraviš, da budeš vesela i dobra  kao što i jesi.

Pozdrav od Ria.

Draga Tinka!

Pročitala sam priču  o tvome boravku u bolnici. Jako me rastužilo to što sam pročitala. Djeca koja su bila  s tobom u sobi jako su  bezobrazna i neodgojena. Djeca  trebaju znati da se stvarima  i novcem ne smiju hvaliti.

Ti si dobra i draga, to je najbitnije.

Pozdrav od Maris.

Draga Tinka!

Pročitala  sam priču o tebi i ti si mi se u njoj najviše svidjela jer si osjećajna, dobroga  srca, a  to si pokazala tako što si djeci  vratila ptičice iznad kreveta. Zato bih ti htjela biti  prijateljica. Molim te, ostani takva.

Pozdrav od Andreje.

Tinka,

dobro si učinila što se nisi posvađala s  ostalom djecom. Oni su zločesti i nekulturni. Tvoja  dobrota je bogatija od svih stvari na  svijetu. Meni je Tinka  baš lijepo ime. Ako bih bio na  tvome mjestu, bio bih ponosan na sebe. Tvoja  bajka mi je  bila  super.

Puno pozdrava od Marina Štrajna!

Draga  Tinka,

ti si jako dobra  djevojčica.  Meni se sviđa što si oprostila grubosti  svojim prijateljima iz  bolnice. Oni nisu zločesti, nego ih je  u tome  trenutku uhvatilo hvalisanje. Njihovo ruganje  tebi  nije  bilo lijepo jer nije  važno koliko čega  imaš. Tvoja krpena lutka sigurno je posebna i tebi najljepša a   igra  s bijelom mačkom ti je zabavna. Meni je ime  Tinka jako lijepo . Želim da budemo prijateljice.

Pozdravlja  te  Tara!