STEM County

U utorak 24. siječnja 2023. održana je početna konferencija projekta “Jačanje STEM vještina osnovnim školama u Zadarskoj županiji” - STEM County.

Naša škola jedna je od trinaest škola sudionika projekta. Ostali sudionici su OŠ Stanovi, OŠ Krune Krstića, OŠ Šimuna Kožičića Benje, OŠ Šime Budinića, OŠ Bartula Kašića, OŠ Voštarnica, OŠ Zadarski otoci, OŠ Zemunik, OŠ Jurja Dalmatinca Pag, OŠ Vladimir Nazor Neviđane, OŠ Franka Lisice Polača i OŠ Biograd na moru.

Projekt u našoj školi provode učitelji Renata Cvetkoski, Margarita Morić, Ivica Stanić i Anita Šimac.

Ovaj projekt se financira u okviru programa “Lokalni razvoj i smanjenje siromastva” koji čini dio Financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora i kraljevine Norveške, a provodi se u razdoblju od 15. srpnja 2022. do 14. travnja 2024. godine.

Uvodni govor na konferenciji održali su Branko Dukić, gradonačelnik Grada Zadra i John Arne Frafjord, direktor Muzeja Vitenfabrikken. Cilj ovog događaja je predstavljanje projekta široj javnosti uz poticanie rasprave i razmišlianja o važnosti jačanja STEM vještina u našim osnovnim školama, ali i obrazovanju općenito. U sklopu početne konferencie odžana je i panel rasprava na temu „Kako uspješno odgovoriti na izazove u jačanju STEM vještina nastavnika i učenika te motivirati učenike na daljnje obrazovanje u STEM području?"

Projektom STEM County" poboljšat će se STEM vieštine učitelja i učenika u osnovnim školama u Zadarskoj županiji kroz modernizaciju školskih prostora, usavršavanje učitelja, edukaciju učenika te razmjenu znanja i iskustava u STEM područjima.

STEM County edukacija
ANITA ŠIMAC / datum: 13. 2. 2023. 09:15

U sklopu projekta STEM County djelatnici škole su 10. veljače prisustvovali prvoj edukaciji na Sveučilištu u Zadru. Edukaciju je održala dr.sc. Ivana Čižmek Zubak na temu Onečišćenje obale i mora. Razgovaralo se o različitim izvorima zagađenja mora, s posebnim naglaskom na zagađenje naftom. Održana je i radionica gdje su na modelu ekosustava simulirale različite tehnike čišćenja naftnih izljeva i protokol za spašavanje pogođenih morskih organizama.

STEM County radionice
ANITA ŠIMAC / datum: 1. 4. 2023.
EKO STEM HUB započeo je provedbu aktivnosti s učenicimaTema održanih radionica/edukacija bila je „Onečišćenje obala i mora“, a na kojima su učiteljice kroz prezentacije i praktični rad, uvele sveukupno 36 učenika u ovu temu.

U sklopu EKO STEM HUB tijekom provedbe projekta STEM County učitelji i učenici će se upoznati s principima održivog razvoja i kružnog gospodarstva kojeg će obrađivati na radionicama uz praktični rad. U okviru EKO STEM HUB-a djeluje OŠ Petra Preradovića iz Zadra te su, krajem ožujka, u sklopu Svjetskog dana vode, učiteljice Anita Šimac i Renata Cvetkoski, održale po dvije radionice/edukacije s učenicima škole.Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka već 30 godina za redom s ciljem podizanja svijesti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode te promicanja održivog korištenja vodnih resursa. Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je „Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu“. Profesorice Anita Šimac, Margarita Morić i Renata Cvetkoski održale su radionice o onečišćenju obala i mora s učenicima.Učenici su u grupama simulirali izljev nafte i istražili metode čišćenja. Učenici eko grupe pod vodstvom profesorice Margarite Morić izradili su prigodni poster na temu onečišćenja voda, s naglaskom na dva aktualna problema - zagađenje naftom i mikroplastikom.

STEM County radionice

ANITA ŠIMAC / datum: 20. 4. 2023.

U sklopu EKO STEM HUB-a , učitelji i učenici nastavljaju s upoznavanjem principa održivog razvoja i kružnog gospodarstva koje se obrađuju na radionicama uz praktični rad. Učiteljica Anita Šimac s učenicima iz OŠ Petra Preradovića tijekom travnja 2023. održala je dvije radionice na temu „Gospodarenje otpadom“ i „Gospodarenje otpadom za Dan planeta Zemlje“ te su na obje radionice sudjelovala 22 učenika.Uz edukaciju i rad u učionici, učenici su dio praktičnog rada, na ovu temu, odradili i na rivi s najljepšim zalaskom sunca - zadarskoj Rivi.

STEM County radionice

ANITA ŠIMAC / datum: 2. 5. 2023.

Učenici 5.c i 7. C razreda, zajedno sa svojim razrednicama Anitom Šimac i Renatom Cvetkoski obilježili su Međunarodni dan svjetlosti raznim aktivnostima. Najzanimljiviji je svakako bio istraživački projekt o svjetlosnom onečišćenju.

Poučavanje učenika mjerenju svjetlosnog onečišćenja odličan je način da im se pomogne u razumijevanju utjecaja umjetnog svjetla na okoliš i ljudsko zdravlje.

Organiziranje edukacija i radionica te podučavanje učenika osnovnim konceptima svjetlosnog onečišćenja, poput onoga što je i kako utječe na okoliš i u čemu je problem. Pomaže im da shvate zašto je svjetlosno onečišćenje danas jedan od većih izazova u rješavanju problema onečišćenja okoliša.

STEM County radionice

ANITA ŠIMAC / datum: 5. 5. 2023.

22 učenika iz OŠ Petra Preradovića uz vodstvo učitelja Ivice Stanića, imali su priliku educirati se uz slikoviti prikaz o:

💧Onečišćenju mora i obale i mikroplastici. Također, učenici su se upoznali s programskim i strojnim dijelovima robota te su se okušali u sastavljanju robota što je rezultiralo velikim interesom i zadovoljstvom kod učenika.